Мета.
Розвивати пізнавальні здібності дитини, здатність аналізувати, робити узагальнення, висувати припущення, обґрунтовувати власну думку.
Збагачувати практичний досвід дитини, надавати їй можливість виявляти творчу ініціативу, приймати рішення. Заохочувати дошкільнят до досліджень та експериментувань.
Продовжувати виховувати свідоме ставлення до свого здоров’я, навчати дітей цінувати його та дбати про нього. Розширювати знання дітей про те, що є корисним (раціональне харчування), а що – шкідливим для їхнього здоров’я (зловживання борошняними та солодкими виробами). Формувати елементарне уявлення про вітаміни та їхнє значення для фізичного розвитку людини. Збагачувати та активізувати словник дітей іменниками та прикметниками на позначення продуктів харчування, вправляти в суфіксальному словотворенні прикметники від іменників. Зміцнювати дружні стосунки між дітьми, уміння працювати парами.
Розвивати уяву, мислення, пам’ять, увагу, мовлення, фонематичний слух.
Хід заняття
Віршоване привітання дітей:
Ми веселі малюки
Гратись будем залюбки
Хочем бігати, стрибати
І про все на світі знати.
«Пізнавай, читай, учись!»
-Ось такий у нас девіз.
Вихователь:Дружно в коло поверніться і привітно посміхніття.
Малята, подивівіться, з’явився якийсь лист на нашому вікні. Як ви гадаєте, шо це за лист, від кого він? (відп. дітей)
Зараз я подивлюся……..Так це ж загадка! Спробуйте відгадати її, і дізнаємо хто нам написав цього листа.
Усе солодке поважаю
Немов бджола гуду кружляю,
Смішний, товстий і невгамовний
Та ще й до вигадок невтомний.
Моторчика маю на спині
Відомий я всій дітворі? (Карлсон)
Грає музика залітає Карлсон.
А ось і сам Карлсон. Діти, подивіться, який наш гість кволий, пригнічений.
– Карлсоне, чому ти такий сумний і невеселий? – У тебе щось болить?
Карлсон: У мене болить живіт. Але не турбуйтеся, я не захворів, а просто наївся солодощів.
Вихователь: Почекай, будь ласка. Солодощі, звісно- це смачно, але якщо їсти їх забагато, то це здоров’я не додасть,а навпаки, людина часто хворітиме.
– Діти, чим ми можемо полікувати Карлсона? (відп. дітей)
А давайте ми зваримо йому трав’яний чай з ромашки..( Які лікарські рослини ви знаєте ?)
Запам’ятайте, ромашка – це лікарська рослина, а відвар з неї допоможе зняти біль. Для того щоб зварити цілющий чай нам потрібен окріп, чашка і квіти ромашки, залити окропом і напій через кілька хвилин буде готовий.
Карлсоне, ось тобі чай, пий його маленькими ковтками. (Чай запарити раніше)
Вихователь: Ой, а що ти нам приніс, кошик з різними продуктами.
Це : солодка газована вода, чіпси, сухарики, молоко, морква, буряк, картопля, огірок, цибуля, капуста, помідор….
Карлсон: Я щойно з супермаркету накупив собі різної смакоти. Ось дивіться….(Називає продукти)
Вихователь: Діти, що ви можете сказати про продукти, які приніс Карлсон? Які вони корисні чи ні? (відп. дітей)
Карлсон: Вони корисні, корисні, я знаю.
Вихователь: Сьогодні ми це з’ясуємо. Але спочатку зверніть увагу на цей піднос з продуктами харчування.
Справа кошик з червоною стрічкою, зліва – зеленою.
У червоний покладемо шкідливі продукти, а в зелений зберемо корисні- багаті на вітаміни і мінерали.
– Карлсоне, які напої ти полюбляєш?
Карлсон: Я люблю різнокольорові, солодкі, газовані напої (кока-колу, фанту)
Вихователь: Хто з вас полюбляє ці напої? (відп.дітей)
А як ви вважаєте вони корисні для нашого організму? (відп.дітей «НІ»)
Про це ми поговоримо в лабораторії, де будемо робити досліди з продуктами харчування.
Перехід до лабораторії
1-Д. «Дослід з солодкими газованими напоями»
Вихователь: В один пластиковий стаканчик налийте солодкий газований напій, а в інший поставте лійку з ватним тампоном. Я3кщо пролити напій крізь ватний тампон, то побачимо: тампон став жовтий і коричневий, зеленим (залежно від кольору напою).
Його пофарбував хімічний барвник, що є причиною різних хвороб людини(нудота, біль у животі, алергія….). До того ж у такі напої додають кислоту,ароматизатор,вуглекислий газ, що теж шкодять нашому організму, їх ми не можемо побачити, але відчуваємо на усмак. Скуштуйте трохи.
Вихователь: Карлсоне, тепер ти зрозумів, чому не слід пити ці напої?
– Діти у який кошик ми покладемо солодкі газовані напої? (червон.) Чому? (відп.дітей).
Карлсон:Збагнув! Тепер питиму лише прозору газовану воду.
2-Д. «Дослід з газованою водою»
Вихователь:Візміть прозору склянку, налийте газовану воду, помішайте ложечкою. Можемо спостерігати багато бульбашок, це вуглекислий газ, що погано впливає на роботу внутрішніх органів людини.
Зараз ми надінимо кульку на пляшку і поколотимо пляшку з водою, кулька почне надуватись, це так у нас роздувається кишечник.
– Карлсоне, ти переконавсь, що ці напої зовсім не корисні для нашого організму, а навпаки шкідливі.
То ж до якого кошика покладемо їх? (черв.) Чому? (Відп.дітей)
Вихователь:Ми знаємо багато прислів’їв і приказок, які склав наш с народ про здоров’я людини та їжу. Давайте їх пригадаємо, чому так люди говорять:
1. Здоров’я за гроші не купиш.
2. Без їжі і віл не потягне.
3. Хліб, сіль, вода – козацька їда.
4. Людина їсть щоб жити.
5. Солодко їсться, та погано спиться.
Карлсон: Ой- Ой- ой. Я забув вас пригостити чіпсами та сухариками.
Вихователь:Зачекай, Карлсоне давай спершу з’ясуємо з чого вони зроблені. (відп.дітей)
Вихователь: Ви любите їсти страви з картоплі?
– Які страви готують з картоплі?(відп.дітей)
– Давайте уважно подивимось на чіпси: вони жирні, смажені, оброблені різними приправами, барвниками, що шкодять нашому організму. Давайте перевіремо.
3-Д. «Дослід з чіпсами»
Візміть серветку, прикладіть на неї чіпси і притисніть. На серветці залишились жирні, масні плями.
Візміть склянку з водою та блюдечко з чіпсами, покладіть чіпси в склянку з водою, розмішайте ложечкою. Вода стала брудною від барвників. При смаженні часточки їжі горять і утворюють дуже шкідливі речовини.
– Діти, то чи можна вживати чіпси?
– До якого кошика ми їх покладемо?(відп.дітей червон.)
– Карлсоне, наші діти не будуть їсти чіпси.
4-Д. «Дослід з сухариками»
Ось тут Карлсон пропонує нам ще й смажені сухарики.
– Ви полюбляєте сухарики?
– Чим вони вам подобаються?
– Як ви вважаєте вони корисні чи ні?
– Зчого роблять сухарики? (відп.дітей)
Давайте розглянемо сухарики. Якого вони кольору? (червоного). А хліб може бути червоного кольору?
Отож ми можеумо зробити висновок, що сухарики теж оброблені барвниками та ще й підсмажені.
– До якого кошика ми їх покладемо? (червоного).
Але як ви знаєте, є ще й інші сухарики, що подають нам до супу в дитячому садку. Ці сухарики не смажать, а сушать в духовці з доброго хліба, вони на вуглеводи необхідні для організму.
– До якого кошика ми покладемо ці сухарики? (відп.дітей – зелений).
Вихователь: А тепер час відпочинку
Станем разом на хвилинку,
Зробимо фізкультхвилинку.
На городі працювали,
Ріпу, моркву виривали.
І в садочку ми бували,
Груші, яблука зривали.
Гарний урожай зібрали,
Всі раділи, танцювали.
Урожай який збирають на городі, в саду дуже корисний для людського організму.
Карлсон:Друзі, згадайте смачні корисні продукти назва яких починається з такої ж літери як моє ім’я – «К» (кампот, кавун, ківі, калач, каша, капуста, кабачок, квасоля, картопля, кефір….).
– Діти, ось ви назвали корисну страву кефір. А знаєте з чого роблять кефір? (відп. дітей).
– Які молочні продукти ви знаєте?
– Вони теж корисні для організму людини, лише морозиво потрібно їсти у невеликій кількості і з обережністю (бо воно холодне).
5-Д. «Сир і сироватка»
(молоко, оцет, банка, столова ложка (15 мм.))
1. Наповняємо банку свіжим молоком.
2. Додаємо 2 столові ложки (30 мм) оцту і розмішуємо
3. Залишити банку на 2-3 хвилини.
Результат:молоко розділиться на дві частини- одна біла й густа, друга прозора й рідка.
Пояснення: суміш рідини і маленьких частинок розсіяних по цій рідині називається колоїдом. Тверді частини, що є в молоці, рівномірно розсіяні по рідині. Оцет змушує маленькі нерозчинені частинки збиватись у грудочки, у результаті виходить сир . Рідка частина називається сироватка.
Вихователь: Куди ми віднесемо ці продукти – до корисних чи ні? (зелен.кошик)
Карлсон : Діти ви молодці, мені з вами дуже весело гратися.
Вихователь : Ну що пограємо в гру. «Яке яблуко» (мовл.)
Діти називають ознаки яблука, відповідаючи на запитання: «Яблуко яке?»
Вихователь викладає на стіл стільки яблук , скільки слів ознак назвуть діти.
Правила гри : Не перебивати одне одного й не повторювати ознаки, які вже були названі.
Відповіді дітей: корисне, велике, маленьке, жовте, зелене, червоне, різнокольорове, рум’яне, солодке, кисле, смачне, запашне, кругле, гарне, тверде, хрумке, блискуче….).
Відтак давайте порахуємо скільки яблук у мисці.
Отже яблуко корисний для здоров’я фрукт. Вони зміцнюють зуби та очищають їх від мікробів. Насичують організм вітамінами.
Дітям потрібно щодня з’їдати одне яблуко.
Отож, сьогодні ми з вами говорили про різні продукти- корисні і шкідливі, про ті що насичені вітамінами, і ті що мають у своєму складі отруйні речовини.
Давайте ще раз разом з Карлсоном назвемо корисні продукти для нашого організму і які можуть шкодити нашому здоров”ю.
Карлсон : – Дякую, дітки, я сьогодні багато корисного дізнався про продукти, тому надалі намагатимусь не вживати тих продуктів, які шкодять здоров’ю.
Вихователь : – Карлсоне зачекай, ми хочемо пригостити тебе яблучком і пограйся ще з наушими дітками.