Дієтологи рекомендують розділяти прийоми їжі на 4-6 разів. Перерва під час при­йомів їжі для дитини не має перевищувати 4 години, бо в такому разі організм не отримує сигналу накопичувати поживні речовини «про запас» і ефективно витра­чає енергію. Наскільки суворим буде режим харчування, залежить від індивіду­альних особливостей дитини, її самопочуття і сімейних обставин. Проте надмірна увага до часу вживання їжі може призвести до додаткової стривоженості та зане­покоєння, що негативно впливає на апетит й ефективність засвоєння їжі.

Подавайте їжу в призначеному для цього місці

Зазвичай вживання їжі в домашніх умовах відбувається на кухні, де є стіл, стільці тощо. Однак у деяких родинах заведено накривати стіл у вітальні, при цьому ко­ристуватися столовим текстилем, вишуканим посудом і приборами. Також є сім’ї, які збираються поїсти у вітальні, але не заради естетики спільного прийому їжі, а щоб влаштуватися біля телевізора. Відповідно, від ставлення сім’ї до процесу прийому їжі й залежать харчові звички дитини.

Урізноманітнюйте раціон дитини

Не кожна сім’я може придбати дорогі сорти м’яса та риби. Проте всі мають змо­гу чергувати продукти харчування, доступні для будь-якого сімейного бюджету: м’ясо куряче й яловиче, рибу хек і мерлузу, субпродукти і мідії або інші морепро­дукти. Відмовтеся часто готувати для дитини одну її улюблену страву, ліпше за­пропонуйте спробувати щось нове. Завдяки цьому в дитини формуватиметься сма­кова цікавість. Також варто обговорювати структуру страви, її консистенцію, колір, аромат, історію та географію поширення. Усе це разом із вживанням їжі розширить словниковий запас і ерудицію дитини.

Подавайте страви та сервіруйте стіл естетично

Привабливо прикрашена ароматна страва в десятки разів інтенсивніше стимулює зони головного мозку, що активують механізми травлення. Оригінальність подачі може вмотивувати дитину спробувати новий продукт. Надалі дозволяйте їй брати участь в оформленні страв, адже це поліпшує естетичний смак і є виявом турботи про тих для кого готують.

Надайте дитині можливість самій визначати улюблені страви

Часто дитина змушена дотримуватися харчових звичок батьків і не має вибору. На­приклад, можливо їй і смакувала б гречана каша, але тато демонструє до цієї стра­ви відверту відразу. Навряд чи після негативного коментаря дитина поставиться до каші неупереджено. Тому варто надавати дитині можливість самостійно роби­ти вибір, прислухатися до власних уподобань. Вона має відчувати, що її думку та бажання враховують. У такому разі дитина почне поважати та сприймати вподо­бання інших людей, відстоювати власні погляди. Пропозицію вибору слід форму­лювати на основі додаткової альтернативи, коли основна страва є незмінною. На­приклад, кисломолочний сир — основна страва, а дитина отримує можливість обрати ягоди або фрукти, які до нього додадуть. Інший приклад — дитина само­стійно вирішує, в якому вигляді їстиме картоплю: як пюре або шматочками.

Не перегодовуйте дитину

Кладіть на тарілку невелику порцію їжі. Якщо дитина відчує, що ще голодна, вона попросить добавку. Так вона навчиться самостійно визначати міру ситості. Якщо ж на тарілці залишається їжа, а дитина відмовляється доїсти, то не варто змушувати її. Навіть якщо запасу з’їдених продуктів не вистачить для тривалого забезпечен­ня ситості, ліпше дозволити дитині самостійно регулювати цей процес. Зрештою, вона набуде досвіду ефективного накопичення необхідної кількості енергії. Такий стиль харчового виховання потребує відсутності вдома печива і цукерок, якими дитина може швидко поповнити запас калорій.

Не робіть із їжі винагороду

Солодкі «заохочення» можуть стати одним із каменів спотикання на шляху до фор­мування здорових харчових звичок. Дитина має отримувати солодощі разом з ін­шими стравами як невід’ємну частину свого раціону, а не як нагороду за особливі заслуги чи для відволікання від пустощів. Демонструйте дитині шанобливе став­лення до їжі і до тих, хто її приготував, однак не створюйте культ їжі.

Обговорюйте корисні та шкідливі властивості продуктів харчування

Дитина вивчає навколишній світ через спілкування з батьками. Якщо у неї є мож­ливість ставити запитання, чути відповіді і роздуми авторитетних дорослих, якщо дорослі стимулюють формування її власного критичного ставлення до різних пи­тань і тем, то на дитину не вплине ні «зомбування» рекламою, ні маніпуляції мар­кетингових технологій.

Формуйте адекватну харчову поведінку дитини методом гри

Для цього підходить формат рольової гри, зокрема «В кухаря» або «В кафе», а та­кож продуктивні види діяльності (малювання, ліплення тощо); тематичні інтерак­тивні бесіди з переглядом фото- і відеоматеріалів.

Хваліть дитину

Не забувайте заохочувати дитину похвалою навіть за незначне поліпшення її хар­чової поведінки. Підбадьорливе слово, на відміну від солодкої цукерки, потішить і зігріє душу дитини, при цьому збереже її тіло здоровим.